Saudové melou z posledního

Cena ropy prý klesá, protože Saudská Arábie zvyšuje těžbu ropy.

Jenže podle WikiLeaks Saudům ropa dochází. V roce 2011 nadace WikiLeaks zveřejnila diplomatické depeše, podle kterých Saudská Arábie velmi nadsazuje svoje zásoby ropy.

Tyto diplomatické depeše z let mezi 2007 a 2009 z U.S. ambasády v Riyadu (to je to město kde vás za každou hloupost buď zbičují, nebo vám useknou hlavu a ženy mají podobná práva jako velbloudi) citují pana Sadada al-Hussiniho, bývalého managera Saudsko Arabské státem vlastněné firmy Armaco oil, a odhalují, že oficiální odhad velikosti rezerv (716 miliard barelů) je nepravdivý. Ve skutečnosti jsou tyto rezervy o 40% nižší. Pan al-Husseini byl až do roku 2004 geologem a až potom se stal managerem v Aramcu, takže jde (minimálně podle Amerických depeší) o velmi důvěrný zdroj.

Podle pana al-Hsseiniho mělo k takzvanému peak-oil bodu, tedy ke chvíli kdy produkce ropy začne klesat, dojít za 14 let. Jenže on to řekl v roce 2007, což znamená, že k peak-oilu dojde už v roce 2021. Rok 2014 se blíží ke konci, takže zbývá něco přes 7 let. Proč tedy dramatický zvyšovat těžbu a snižovat cenu?

Saudská Arábie je nejbližším spojencem USA. USA jsou v nové studené válce s Ruskem a Rusko je závislé na příjmech z ropy. Je docela pravděpodobné, že někdo ve Washingtonu doufá, že dostane Rusko na kolena dřív než v Saudské Arábii dojde ropa. Pokud by se v Rusku podařilo dosadit k moci někoho jako byl Jelcin, USA by se snadno zmocnily Ruské ropy. Myslím že Rusy dost podceňují.

Zdroje:
Time

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *