Turecká odplata za zničené cisterny ISIS

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24, které bombardovalo teroristy z ISIS. Piloti se katapultovali, odpadli na území, které je ovládáno povstalci a budou pravděpodobně zabiti.

Proč to Turci udělali?

Proč sestřelit bombardér, který zabíjí teroristy z ISIS a který naprosto zjevně nemá sebemenší úmysl nějak škodit Turecku? Přímo se nabízí, že to je odplata za zničené kamióny s ropou ISIS. Je obecně známo, že Turecko prostřednictvím obchodu s ropou financovalo ISIS a je pravděpodobné, že cisterny pracující pro ISIS patřily Tureckým majitelům a měly turecké řidiče.

Druhá možnost je, že se někdo snaží eskalovat situaci s Ruskem. Zrovna když Rusové začali ničit ISIS a získávat si tím ohromné sympatie v Evropě, Ukrajinci najednou vyhlásili blokádu Krymu a Turci sestřelili ruské letadlo. Vzhledem k tomu, že jak Ukrajinci, tak Turci jsou pod silným vlivem USA, to asi nebude náhoda.

Vypadá to, že oba důvody jsou správné. Turci byli na Rusy naštvaní a pokyn z NATO splnili s velkou chutí.

Co následovalo po sestřelení Ruského letadla?

Několik minut po oznámení zprávy se zhroutila cena Turecké liry. Trhy čekají, nejspíš právem, že ruská reakce bude tvrdá.

Co by mohlo následovat?

Tedy myslím, co by mohlo následovat, pokud se Rusové rozhodnou neřešit problém vojensky?

 1. Zrušení ruských víz všem Tureckým občanům. Turci v Rusku ve velkém a velmi ústěšně podnikají. Pokud by všichni Turci museli během třeba 48 hodin opustit Ruskou federaci, následky pro jejich podnikání by byly katastrofální. Tyto firmy by také mohly čekat velmi důkladné kontroly všeho od účetnictví až po dodržování bezpečnosti práce.
 2. Embargo na veškeré zboží pocházející z Turecka a na veškeré zboží přes Turecko procházející. Turkům se do Ruska exportuje daleko lépe než do EU, která si své trhy pečlivě chrání. Co víc, Turci díky ruskému embargu na evropské potraviny vydělávají na reexportu evropských potravin od Ruska. Tento výnosný obchod nejspíš rychle skončí.
 3. Zákaz vycestování do Turecka pro Rusy. Podstatná část turistů v Turecku jsou Rusové. Turecko kvůli válce v sousední Syrii není považováno za bezpečnou zemi a pokud by přišlo o všechny ruské turisty, znamenalo by to pravděpodobně masové bankroty tureckých hoteliérů. Vůbec bych se nedivil, kdyby Rusové začali s masovou evakuací turistů z Turecka ještě tento týden.
 4. Obvinění tureckého prezidenta Erdogana z terorismu – pokud Putin prohlásí, že Erdogan je terorista a že ho zabijí třeba v kadibudce, Erdogan prostě zemře. Moc se o tom nemluví, ale Rusové zabíjejí teroristy stejně efektivně jako Izraelci nacistické válečné zločince.
 5. Podpora Kurdů – Rusko nejspíš začne otevdřeně a ve velkém podporovat Kurdy. Turci okupují Kurdistán, hornatý východ dnešního Turecka, který není nepodobný Afgánistánu. Kurdové, jako všichni horalé jsou houževnatí, stateční lidé, ale chybí jim výcvik, znalost taktiky a dobrá výzbroj. Je téměř jisté, že jim tyto věci nebudou chybět dlouho.

Erdogan je neuvěřitelně hloupý člověk. Kvůli snu o velkém Turecku ovládajícím Sýrii, způsobil své zemi i sobě velké neštěstí. Neštěstí, které si naprosto zaslouží.

 • Sagvantofiisnotdead

  Fajn zhrnutie.
  Len mám tušenie, že Rusi nič neurobia.
  Pritom aj s Ukrajinou mohli zatočiť, celou.
  Ani po Kryme sa NATO na nič nezmohlo.
  najprv im civilné dopravné lietadlo zložia, potom bombardéra, pilota zabijú, vrtulník zložia…a odpoveď nič?
  Izrael by už bombardoval Ankaru!!!

  • JM

   Díky 🙂 Ono to vypadá, že se USA snaží prostřednictvím svých vazalů Rusko vyprovokovat. Chtějí aby to bylo jako v té písničce, kde zpívají “tvůj sok poslušně neuhnul a ty mu zlámeš vaz” http://www.voltek.cz/zpevnik/song_spiritual-q/spiritual_za-svou.htm Rusko možná neposlušně uhne.

   Putin je v tomhle jako Don Corleone – pokud usoudí, že není vhodná chvíle, klidně si pár let počká a pak jim to vrátí i s úroky. Pomsta je pokrm, který nejlépe chutná studený 😉

   Na druhou stranu, Rusku by se mohla hodit luxusní záminka zničit Turecko právě teď. Kdo by mu to teď mohl vyčítat, když Turci zaútočili první a paktují se s ISIS?

   • Sagvantofiisnotdead

    Putin nemá čas na studenú pomstu. Uhryzli a ak to nechá tak, tak ho zožerú.

    • JM

     No jestli Turci pro Rusy zablokují Bospor, tak se Rusové nejspíš probijí pomocí jaderných zbraní. Odhaduju, že do jaderné války se nikdo nebude chtít přidat a obzvlášť ne kvůli Turkům.

     • Sagvantofiisnotdead

      Ja Izraelu nefandím, no triezvo ich uznávam. Nehrajú sa na spravodlivosť, na morálku,
      aj tak im nikto neverí, nemajú ich radi,
      tak si robia po svojom. Majú svoje záujmy a tie si presadzujú a bránia.
      ZSSR malo takú politiku a bolo rešpektované.
      EÚ sa zmohla na minisankcie voči Rusku kvôli Krymu,
      mali Rusi zobrať celú Ukrajinu, EÚ by sa nezmohla ani na tie, lebo by sa zľakla že pôjdu ďalej….