Je Mark Karpeles Strašným Pirátem Robertsem?

Je Mark Karpeles pravým Strašným Piráterm Robertsem (Dread Pirate Roberts, zkráceně DPR)?

V třetím dni soudního procesu s Rossem Ulbrichtem, Joshua Dratel, obhájce podezřelého Rosse Ulbrichta označil za provozovatele Silk Road Marka Karpelese.

Mark Karpeles je Francouzský občan, žije v Japonsku a proslavil se tím, že provozoval největší Bitcoinovou burzu Mt. Gox a to až do roku 2013, kdy prohlásil, že bitcoiny, které měli uživatelé v Mt. Gox uložené, byly ukradeny a že je mu to moc líto, ale vložené peníze nemůže vrátit.

Obvinění, že ze všech lidí byl provozovatelem Silk Road zrovna Karpeles je šílené – jedna nechvalně proslulá Bitcoinová celebrita obviňuje druhou. Jenže, zcela překvapivě se ukázalo, že stejný názor má DHS (Department of Homeland Security). Agent DHS Jared Der-Yeghiayan u soudu dosvědčil, že mezi lety 2012 a 2013 vyšetřoval Karpelese pro podezření, že provozuje Silk Road a Karpelesova známého, který se jmenuje Ashley Barr, jako osobu vystupující pod pseudonymem Strašný Pirát Roberts (DPR se vyžíval v idealisticko-libertariánských úvahách, což by prý na pana Barra sedělo).

Karpelesovou motivací mělo být, že jako vlastník velkého množství Bitcoinů měl důvod chtít zýšit jejich cenu. Jednou z mnoha indicií, které agenta Jareda přesvědčily o Karpelesově vině bylo to, že si přes svoji firmu Mutum Sigillum zaregistroval doménu silkroadmarket.org.

Co k tomu řekl Karpeles? Na jeho Twitteru se objevilo: „Asi vás zklamu, ale nejsem a nikdy jsem nebyl Strašným Pirátem Robertsem.“

Osobně si myslím, že Mark Karpeles téměř určitě Silk Road neprovozoval. Jako provozovatel největší Bitcoinové burzy Mt. Gox měl Karpeles neuvěřitelně vysoké příjmy z provizí z obchodů, které byly na Mt. Gox legálně prováděny. Kdyby nebyla burza Mt. Gox okradena, mohl být Mark Karpeles neskutečně bohatý a to legálně, tak proč by se pouštěl do drog?

Na druhou stranu, to že agent DHS věří tomu, že za Silk Road stojí Karpeles, je fantastická věc pro Ulbrichtovu obhajobu a možná zachrání Ulbrichta před doživotním trestem. Jak mohou mimo jakoukoliv pochybnost prohlásit Ulbrichta za viného, když si sama DHS myslí, že zločiny spáchal někdo jiný? Pana Jareda Der-Yeghiayana si představuji jako postavičku z Růžového pantera a doufám, že se mu do procesu podaří přinést co nejvíce zmatků 🙂

Pink_Panther Jared Der-Yeghiayan
Jared Der-Yeghiayan

Starší příspěvky na stejné téma:
Silk Road a Strašný Pirát Roberts
Proces s Rossem Ulbrichtem začal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *