Všichni jsme to stokrát četli – Ebola se nešíří vzduchem. Jak jsem si ověřil, věří tomu i lékařský personál.
Když se nešíří vzduchem, tak snad stačí se vyhnout kontaktu s tělesnými tekutinami nemocného – je potřeba používat rukavice, vyhnout se přímému prsknutí atd, že? A když je to tak jednoduché, proč na Ebolu umírá tolik lékařů a zdravotních sester?
Je to proto, že i když je Ebola vzduchem nepřenosná, vzduchem se přece jen šíří. Jak je to možné? Z nějakého hloupého důvodu se přenos kapénkovou infekcí nepovažuje za přenos vzduchem. I když jsou vykašlané kapičky tak drobné, že volně poletují po místnosti, virus je stále v oněch kapičkách, což je tekutina, ne vzduch. Jenže lidé kteří nejsou v bezprostřední blízkosti nemocného nemají masky (proč by je taky měli když se virus nešíří vzduchem?), kapičky vdechnou a nakazí se.
Ono to není žádné tajemství, BBS o tom v článku „Growing concerns over ‚in the air‘ transmission of Ebola“ informovala už v Listopadu roku 2012.
O co v onom článku z BBC jde? Kanadští vědci předvedli přenos viru Ebola z nakažených prasat na opice, bez přímého kontaktu.
Přenos viru vzduchem (tedy ne vzduchem, ale kapénkovou infekcí) je sám o sobě hodně zajímavý. Ale co ta prasata? Podle WHO je oficielně přenašečem nemoci určitý druh netopýra. Jenže, ono se ukázalo, že přenašečem může být (a pravděpodobně je) i velmi rozšířené prase domácí.
A to nejsou dobré zprávy. Z vepřového může nákazu chytit třeba řezník a přes půl tramvaje vás s ní nakazit. Nevím jak vy, ale já si asi koupím roušky.
Zdroje: BBC, Ebola-news a StormCloudsGathering.
2 odpovědi na “Ebola se přece jen přenáší vzduchem”