Banky sázejí na smrt svých zaměstnanců a vyhrávají

V Americe si můžete vsadit na smrt svého, klidně bývalého zaměstnance. Nemusíte mu to říkat, nemusíte to říkat ani jeho rodině. Když zemře, dostanete vyplacené milióny.

Představte si, že by si váš soused (známý podvodník) mohl pojistit vaše auto proti vandalismu. Kdykoliv by vám někdo poničil auto, on by dostal zaplaceno. Nepříjemná situace, že? Naštěstí něco takového u nás není možné.

A teď si představte, že si váš zaměstnavatel (usvědčený podvodník, viz třeba aféra LIBOR) může pojistit váš život na hodně velkou částku. Miliónové bonusy a kariéra vedoucích oddělení závisí na tom, jestli vytvoří zisk. Jaká je asi pravděpodobnost, že někdo neodolá pokušení a požádá svého dealera kokainu o laskavost?

Hrozné je, že je možné mít takto pojištěný i život bývalého zaměstnance. Takže si představte, že se s šéfem pohádáte, odejdete ke konkurenci a on je přitom v situaci, že když se vám něco stane, firma inkasuje milión dolarů a on zase krásný bonus. Z toho jde docela strach.

Bankéři, často mladí, spokojení, úspěšní, začali hromadně umírat. Například, jen zaměstnanců (současných nebo bývalých) banky JPMorgan Chase zemřelo za posledních půl roku za velmi podezřelých okolností sedm. Tři z nich vypadli z okna, což je něco, co se třeba v době největší krize v roce 2008 stávalo jen vzácně.

Tak například 27 letý Andrew Jarzyk se ztratil 30. Března 2014 ráno. Trénoval na půl maraton a tak si šel po tom co posnídal s kamarády zaběhat. Našli ho o měsíc později v řece Hudson v Hobokenu. Jeho tělo neneslo známky zranění – nebyl pobodaný, zastřelený atd. Nic nasvědčovalo třeba loupežnému přepadení.

Andrew byl velmi úspěšný mladý člověk. Velmi se mu dařilo při studiu, měl vynikající výsledky, stipendium, byl členem prestižních studentských spolků atd. V době kdy zemřel byl zaměstnaný ve firmě PNC Financial, ale předtím pracoval pro JPMorgan.

Další příklad, 39 letý Gabriel Magee, zaměstnanec JPMorgan pracoval v Londýnském ústředí firmy a byl zodpovědný za plánovaní a rozvoj technologií souvisejících s dluhopisy a deriváty odvozenými od úrokových sazeb. Pan Magee byl nalezen mrtvý 28. Ledna ráno na střeše v devátém patře výškové budovy ve které pracoval (25 Bank Street in Canary Wharf, London).

Pan Magee sice předchozí večer pracoval déle, ale své přítelkyni napsal v emailu že už brzo dorazí domů. Když nedorazil, přítelkyně to nahlásila policii.

Pro zajímavost, po 11. Září inkasovaly banky od pojišťoven něco mezi 3,5 a 4 miliardami dolarů za smrt svých zaměstnanců.

V současnosti mají například banky JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo and Citigroup mají své zaměstnance pojištěné na 681 miliard dolarů. Pro srovnání, pokud je nepletu, HDP České Republiky je 192 miliard dolarů. Takže pokud by v New Yorku vybuchla atomová bomba, velké banky by inkasovaly pojistné srovnatelné s ročním hrubým domácím produktem České Republiky (jinými slovy s hodnotou všeho co se u nás za rok vyprodukuje). Nevím jak vy, já už výlet do New Yorku neplánuji.

Zdroj:
Wall Street On Parade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *