Americký pas je za trest

Kdysi dávno jsem si vyplnil žádost o zelenou kartu. Šlo o takovou tu loterii, ve které máte možnost vyhrát povolení žít a pracovat v USA s tím, že časem dostanete americké občanství. Měl jsem velké štěstí, zelenou kartu jsem nevyhrál. Mít americký pas je tak trochu noční můra a zbavit se ho není úplně levné.

Proč jsem tak rád, že nemám americký pas? Tak například, vyplnit takové daňové přiznání v USA není žádná legrace. Nejde jen o to, že tam mají vysoké daně. Horší je, že daňový systém v USA je jeden z nejkomplikovanějších na světě a jakákoliv chyba vás může dostat na mnoho let do vězení. Tresty vězením nebo likvidační pokuty jsou velmi běžné. Můžete být známy, úspěšný, a zničeho nic dostanete tři roky na tvrdo jako třeba Wesley Snipes.Musí být docela hrozné žít s takovým rizikem. Vcelku se nedivím, že se Američanům říká Prozac Nation, já bych na jejich místě asi potřeboval antidepresiva také.

Pokud občan USA žije v zahraničí, daně musí stále platit, jinak se z něj automaticky stane zločinec.

Pan Simon Black na svém blogu Sovereignman (který inspiroval celý tenhle příspěvek), zmiňuje případ svojí známé, která se narodila v Panamě, celý život žije v Panamě, ale její otec se náhodou narodil v zóně Panamského kanálu. Díky tomu se stal automaticky občanem USA a ona pak také. S USA nemá společného vlastně vůbec nic, ale to Americkému finančáku nebrání od ní jako od občanky USA požadovat, aby platila americké daně.

A nejde jen o daně. Například pan Anton Ginzburg dostal pokutu 1,5 miliónu dolarů. Za co? Zapoměl nahlásit, že má ve Švýcarsku bankovní konto. Vyhýbal se placení daní, nebo pral špinavé peníze? Ne, prostě jen zapoměl vyplnit formulář. A to měl ještě štěstí, hrozilo mu vězení.

Pro porovnání, co si myslíte, že se stalo, když jsem já zapoměl poslat všechny potřebné dokumenty s daňovým přiznáním zde v České Republice? Zavolala mi velmi slušná paní z finančáku na Praze 10 a požádala mě o chybějící dokumenty. Dokumenty jsem poslal a tím to skončilo. Kdyby šlo o vážnější přestupek, dostal bych asi malou pokutu, takže stále nic hrozného.

Není se co divit, že stále více občanů USA se občanství své zadlužené země zříká. Dříve takový úkon nestál nic, pak byl zaveden poplatek 450 dolarů a letos je cena zbavení se občanství 2350 dolarů. Kam by feudální páni přišli, kdyby si nechali odcházet poddané jen tak?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *