Já hlupák si koupil talbet od Apple

Rád si připlatím za hezkou věc a tak jsem si před necelým rokem koupil tablet od Apple – iPad Air. Bohužel, nedávno se mi stala takové nepěkná věc – popraskala mi obrazovka. Ne snad že by mi iPad spadnul. Četl jsem si poštu, pak jsem na chvíli tablet položil na stůl v zavřeném obalu a o chvíli později jsem zjistil, že je obrazovka prasklá.

praskly iPad Air
prasklý iPad Air

Po chvilce hledání na Internetu jsem zjistil, že jde o běžný problém. Zavolal jsem na zákaznickou linku Apple a nechal si poradit, že mám zajít do autorizovaného servisu. Vypravil jsem se tedy do ITS.

V přízemí tam sedí paní, která věci k reklamaci příjímá. Když ale uviděla prasklou obrazovku, řekla mi že tohle reklamovat nejde. Když jsem nechtěl odejít, poslala mě do dvanáctého patra za technikem, který mi řekl že s tím nic nenadělají, že mají jasná pravidla pro to co mohou do reklamace přijmout a ať se obrátím přímo na Apple.

Zavolal jsem tedy znovu do Apple. Slušný mladík mi vysvětlil, že v České Republice je pouze softwarová podpora a že mi tedy s hardware nemůže pomoct. Adresu v ČR, na které bych mohl problém vyřídit osobně nemají, email do centrály nemají, telefonní číslo do centrály nemají. Poslal mi ale poštovní adresu na kterou se mohu obrátit:

Apple Distribution International
Hollyhill Industrial Estate
Hollyhill, Cork
Republic of Ireland

Zajdu do papírnictví a koupím si obálku.

Mám předplacený dTest a tak mě napadlo zavolat na jejich linku. Poradili mi takto:

  1. Musím donutit servis aby mi potvrdil, že reklamaci zamítají. Získat takové potvrzení bude pravděpodobně těžší než u šedého dovozu levných telefonů z Číny.
  2. Mám si na justice.cz najít soudního znalce a získat potvrzení, že jsem tablet mechanicky nepoškodil.
  3. Mám Apple zažalovat.

Apple asi žalovat budu. Naštvaný jsem extrémně. Kromě toho nešťastného iPadu doma máme pár iPodů, jeden iPhone a jeden MacBook Air. Ti lemplové si ze mě kvůli vadnému krámu s výrobní cenou necelých 200 dolarů udělali nadosmrti nepřítele. Jak to že jim je to jedno? Možná proto, že Tim Cook věnuje všechnu pozornost na svoji sexuální orientaci a na firmu mu nezbývá čas?

Edit:
Jak už jsem napsal výše, on je to dost běžný problém. Už první odkaz co Google vrátí stojí za to.
výsledky Googlení
diskuse na apple.com

Edit2: Dopadlo to jak se dalo čekat. Když jsem se uklidnil, nápad s žalováním Applu mi už nepřipadal tak dobrý – život je na podobné věci příliš krátký. Opravit iPad nenechám, přece jen vrážet přes 4000 do rok starého tabletu také není zrovna rozumné, takže jako většina lidí, i já ho budu používat nějaký čas s prasknutým displejem a pak se uvidí – nejspíš koupím něco s Androidem.

U telefonu už mám přechod z iOS na Android za sebou – příjemné to nebylo, přece jen iOS byl navržený ještě za života Steva Jobse a je to znát – je nádherně jednoduchý a logický. Třeba výchozí aplikaci pro stahování podcastů z iOS jsem nahradit nedokázal. Na Androidu teď používám DoggCatcher a připadá mi použitelný jen tak tak. Na druhou stranu, mám velký telefon od Samsungu s pojištěním od Alzy za zlomek ceny iPhonu a jsem spokojený.