Babickij a Lidové noviny

Lidové noviny jsem asi 15 let nečetl, takže netuším jestli jsou to noviny dobré, nebo jestli jde o obvyklou snůšku propagandy, která se zrovna místním oligarchům hodí.

Rozhovor s Andrejem Babickým ale rozhodně do standardní režimní propagandy nezapadá. Je docela možné, že jsem s tím nečtením udělal chybu.

Andrej Babickij byl posledních minimálně 15 let velkým nepřítelem Putina. Ono to není tak neobvyklé. Většina Rusů z duše nenávidí režim, který v Rusku vládl v devadesátých letech. I na lidech, kteří jsou velmi mírní a hodní je jasně vidět nenávist, když si na tu dobu vzpomenou. Nenávidí oligarchy, nenávidí Jelcina a nenávidí všechny co s nimi měli něco společného. No a Putin byl dosazen Jelcinem a s některými oligarchy se spojil, pravděpodobně proto aby mohl jiné, ty nejhorší, po zásluze potrestat. Mnoho lidí ho tak mělo se zločiny 90tých let dlouho spojeného. Mimochodem, tohle se dost mění. Lidé vidí, že Putin rozhoně není loutkou oligarchů jakou byl Jelcin.

Pan Babickij na nenávisti k Putinovi založil kariéru v žodlu USA – ve Svobodné Evropě. A vypadá to, že tomu co říkal i věřil. Dokonce to vypadá, že věřil i tomu, že je placený za pravdu a ne za lhaní.

Jenže, pan Babickij má na Krymu rodinu – je odtamtud jeho žena, takže z první ruky ví, jak moc lidé na Krymu chtěli patřit k Rusku a lecos ví i o Donbasu. Pro Lidové noviny k tomu řekl tohle:

Mám ke Krymu výjimečně blízký vztah. Máme tam chatu, moje žena pochází vlastně z Krymu, dodnes tam žijí oba její rodiče, bývalí vojáci. Jezdím tam každý rok už mnoho let v létě odpočívat. Takže vím, že většina obyvatel Krymu vždy vnímala Ukrajinu jako cizí stát. Nikdy se v ní necítili doma. Štvala je politika ukrajinizace. Vnucování jim ukrajinštiny namísto ruštiny atd. To není problém posledních měsíců. Tohle v různé míře trvá přes dvacet let. Od chvíle, kdy se Ukrajina osamostatnila, Kyjev provádí nesprávnou národnostní politiku vůči svým menšinám, především ruské. Za tu dobu se v lidech nakupilo obrovské množství křivd, nashromáždila se velká nespravedlnost, útisk a strach, že bude ještě hůř.

Když pak pan Babickij přivezl z reportáže z Donbasu video, na kterém vesničané řekli, že ukrajinští dobrovolníci z praporu Ajdar popravovali lidi, byl vyhozen z práce a zjevně si navždy pokazil kádrový posudek.

Svobodná Evropa
Svobodná Evropa

V reporáži je docela příznačné, že ho novinářka Petra Procházková snaživě obviňovala z toho, že se z něj stal příznivce Putina. Možná právě to jí to zachránilo před vyhazovem. I tak má můj obdiv, protože tímhle rozhovorem rozhodně riskovala kariéru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *