Oleg Tsaryov a demokracie na Ukrajině

Lidé kteří nenávidí povstalce v Doněcku a Lugansku proti nim mají spoustu výhrad. Jsou to prý teroristé. Jestli měli nějaké problémy, měli je řešit u voleb a ne se zbraní v ruce. A pokud by snad ve volbách chtěli volit proti Majdanistům, měli by raději opustit Ukrajinu. O plánech na osídlení uvolněné půdy lidmy z pravého sektoru už jsem také slyšel.

Vraťme se k těm volbám. Oleg Tsaryov, Ukrajinský provýchodní politik a bývalý člen Ukrajinské strany regionů, zkusil kandidovat na prezidenta. (Mimochodem, já bych ruské jméno Олег Анатольевич Царёв přepsal jako Oleg Carjov, jenže pak by nikdo nevěděl o kom mluvím.)

Co následovalo je pro Ukrajinu typické – 14. dubna ho před televizním studiem zmlátil dav. Tsaryov je velký silný chlap (kdo by řekl, že je původní profesí fyzik?) takže lynč přežil.

beated_oleg_tsariov

Když nepomohl lynč, následovalo vypálení jeho domu v Dněpropetrovsku. Nebylo to tak, že by snad náhodný opilec v nějakém hnutí mysli hodil zápalnou láhev. Podle Tsaryova přijely ve dvě ráno dva autobusy plné ozbrojenců a ti zasypali dům Molotovovnými koktejly. Počínali si prý přitom sebevědomě a dokonce si svoje žhářství natáčeli na kameru. Naštěstí při tom nebyl nikdo zraněn, možná i proto, že Oleg Tsaryov svoji manželku a děti už z Dněpropetrovsku odstěhoval.

Teprve když oligarcha Kolomoiski vypsal cenu milión dolarů na Tsarevovu hlavu, Tsarev pochopil, že je čas z voleb odstoupit.

Jsou tohle svobodné volby? Americká demokracie je něco jako pomazánkové máslo, vyrobené z levného rostlinného oleje, nebo slivovice Jelínek, vyrobená z brambor. Čím méně je Ukrajinský režim demokratický, tím více je potřeba jeho demokratičnost zdůrazňovat.

Podíval jsem se na Youtube na pár diskusí s Tsaryovem i na záběry z lynčování. Takovou nenávist člověk často nevidí. Ti lidé už do své nenávisti investovali tolik, že už není cesty zpátky. Po zbytek svých životů se budou podvyživení v nevytopených bytech opájet představami o tom, jak jsou nejdokonalejší národ na světě, křivdami kterých se na nich všichni stále dopouštějí a předhánět se v tom kdo je nekompromisnější a pevnější ve vlastenecké víře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *