Jak potápějí Rubl?

Spousta lidí si myslí, že množství peněz (třeba liber, kroun, nebo rublů) v oběhu je dáno tím, kolik peněz centrální banka vydala. Když měna klesá, mělo by to znamenat, že se lidé dané měny (teď zrovna Rublu) zbavují, třeba proto že je nadhodnocená. Není zvláštní, kde najednou vzali tolik rublů, že jimi mohou zaplavit trh?

Zvláštní by to bylo, kdyby moderní bankovnictví nefungovalo jinak než si většina lidí myslí. Velkou část peněz totiž nevytváří centrální banka, ale banky soukromé. Centrální banka na to má sice vliv (za normálních okolností velký), ale nic víc.

Jak tedy peníze vznikají?

Multiplikaci depozit!

V následujícím příkladě pro jednoduchost vynechám hotovost, která dnes tvoří jen malou a proto nepodstatnou část peněžní zásoby a budu předpokládat, že povinná míra rezerv stanovená národní bankou je 4%.

V moderním bankovnictví, když má banka 4 dolary a povinná míra rezerv je 4%, pak to znamená, že banka může rozpůjčovat 100 dolarů které tímto vznikly z ničeho. Jinými slovy, dočasně máte k dispozici 25 krát více peněz. Když věřitelé bance peníze vrátí, tyto dolary zaniknou.

V učebnici Makroekonomie (od Tomáše Pavelky) proto je tenhle jednoduchý vzoreček:
Jednoduchý depozitní multiplikátor = (1 / sazba povinných minimálních rezerv) * prvotní vklad

Takže, představte si, že jste třeba zlý George Soros, a chcete Rusku udělat to co jste už udělal Velké Británii v roce 1992. Dejme tomu, že v Rusku kontrolujete banku a máte k dispozici třeba 40 miliard rublů (žádný problém pro Sorose). To znamená, že při 4% sazbě minimálních rezerv teď můžete sobě a svým firmám půjčit 1000 milard rublů a ty vyměnit za dolary. Takové množství nově vzniklých rublů způsobí prudký pokles kurzu rublu. Přirozeně nastane panika, rublu se začnou zbavovat i ostatní a hodnota rublů, které dlužíte, poklesne. Jinými slovy, snadno a rychle vyděláte neuvěřitelné peníze. Co víc, čím jste bohatší, tím více peněz máte na spekulace, takže příště to můžete zkusit s 50 miliardami rublů. Ruská národní banka sice má velmi slušné rezervy, ale zdroje západního světa znásobené depozitním multiplikátorem porazit nemůže.

Neúspěšné pokusy Ruské národní banky

Ruská národní banka zkusila prodávat svoje devizové rezervy. Jak už jsem napsal, proti západnímu světu a depozitnímu multiplikátoru nemá šanci.

Dále RNB postupně zvyšovala úrokovou míru až na neuvěřitelných 17%. Vyšší úroková míra znamená méně úvěrů a tím méně peněz v ekonomice (za každý vrácený rubl jich v ekonomice ubude 25, i tady platí depozitní multiplikátor). Útočící spekulanti vydělají na poklesu rublu mnohem více než 17%, takže by jim 17%ní úrok neměl vadit (na rozdíl od firem a lidí co mají v Rusku půjčené peníze).

Co bude dál?

Nevím. Moderní bankovní systém je z principu nestabilní a jestli nepřátele Ruska umí něco dobře, pak jsou to spekulace.

Zatím spekulanti vydělávají, běžní Rusové na to doplácejí a režimu nepřátelská propaganda se ze situace snaží vytěžit maximum. Je mi jasné, že si teď v Rusku lidé mnohem chytřejší než jsem já lámou hlavu s tím jak Rubl ubránit. Držím jim palce a doufám že podobnou lumpárnu nikdo neprovede České Republice.

Edit: Narazil jsem na tvrzení, že takto útočit lze jen na měny, které jsou nadhodnocené. To ale není nutně pravda. Útokem na měnu je možné zemi natolik ublížit, že se měna stane nadhodnocenou až během útoku. Tím že spekulanti vyvolají paniku u obyvatelstva a investorů, způsobí obrovský odliv kapitálu se vším co ko tomu patří. Mohou vyvolat krachy firem co mají půjčky a to ať už v dolarech (které se tímto zdvojnásobily), nebo v rublech na úrok přes 17%. Zastaví nové investice, protože úrok přes 17% lze těžko splácet. Tím vším zabrzdí ekonomiku natolik, že skutečná hodnota rublu bude nižší než dříve.

18 odpovědí na “Jak potápějí Rubl?”

 1. Zaver: frakcne bankovnictvo je zle. Otazka je, ci sa mu da zabranit. Nie som si celkom isty, ale napr. bitcoinove frakcne bankovnictvo by sa urcite „prevadzkovalo“ tazsie, ako to s fiat menami.

  1. Taky si myslím. V podstatě je to legalizované dočasné padělání peněz.

   Státy by si mohly vytvořit národní bitcoiny a devizové rezervy by pak mohly být ve standartních bitcoinech 🙂

 2. Moderní bankovnictví je problém. Pro drtivou většinu lidí šokující fakt, ano, peníze vznikají z ničeho. Drtivou většinu z nich vytvoří komerční banky (centrální ve větší míře snad jedině monetarizací státního dluhu – na sekundárním trhu mohou a nebo nákupem devíz), ale multiplikace vkladů je miskoncepce.

  Ten stroj na „peníze“ funguje ještě děsivěji. Není potřeba vkladu. Jde o jednoduchý účetní zápis, kdy vkladem je samotný čerpaný úvěr.

  Přijdete do banky, schválí vám úvěr a na aktiva si připíší pohledávku za vámi z titulu nesplaceného úvěru a oproti tomu zapíší na pasiva závazek vůči vám z titulu vkladu na běžný účet, a tím v kladem není nic jiného než peníze, které vám načerpá účetně banka na nově založený/současný běžný účet. Simsalabim, vznikly peníze z ničeho a multiplikace není hranicí úvěrové expanze.

  Sorosův útok proběhl podobně, půjčil si na to, aby byl schopný vytvořit dostatečný tlak… kdo mu půjčil? Investoři – britské komerční banky, protože na tom vydělaly oproti Bank of England – finančníci neznají bratra. Pak už s tím šel jen na páku výměna libry dolary a BoE neměla šanci ustát depreciační tlaky na nadhodnocenou libru.

   1. Koukal jsem na to. U nás to jsou 2% takže by ten útok byl ještě dvakrát učinnější.
    V Rusku to byly 4%, ale je klidně možné, že tu sazbu poslední dobou změnili.

    1. Myslel jsem, že jsem ten komentář smazal. Moje chyba, měl jsem dojem, že příklad uvádite na českých reáliích, tedy výši ČNB, ale poté jsem si všiml, že jde jen o ilustrativní.

     1. Po tom co jste napsal výše mi dochází, že na výši minimálních rezerv zase tak moc nezáleží. Díky moc za vysvětlení!

  1. s tím sorosem je to o něco složitější – on vydělal na tom, že BoE měla za úkol držet pevný kurz vůči marce (bylo přípravné období na vznik eurozóny) – jedině tak mohl svoje libry zase výhodně odprodat (jinak by se musel spokojit s tím že zachránil británii před přijetím nesmyslného eura – možná se ten otřepaný vtip jednou stane pravdou – že mu britové z vděčnosti postaví sochu někam před britskou CB)
   a s ruskem je to podobné – musel by zde být někdo kdo svoje dolary (respektive 40% jejich hodnoty) cíleně vyhodil kvůli poškození ruské ekonomiky (to spekulanti nebudou)
   pravda je mnohem jednodušší – rusko doplácí na svoji závislost na prodeji ropy – není problém vyhledat si příslušné grafy – kurz rublu prakticky kopíruje kurz ropy !
   PS: i když je multiplikátor svinstvo, stejně je problém No1. pořád ještě centrální banka – to ona ručí za komerční banky a chrání je před bankrotem a nadměrnými výběry klientů (tzv. instance posledního ručitele) – ve svobodnější ekonomice by komerční banky držely tak vysoké rezervy aby byly odolné vůči spekulantům, nebo prostě jen vůči panikařícím klientům – tedy pokud by nechtěly zkrachovat při nejbližším zakašlání ekonomiky (asi by to nebylo 100% – to ostatně nebylo ani v antice, ale určitě by to byly desítky procent a to už se provozovat multiplikátor moc nevyplatí)

 3. Tu pomôže iba bezúročná ekonomika!!!

  Peniaze nie sú tovar ako zemiaky!!! Zapamätajte si to raz a navždy!!! Peniaze sú dokladom o vykonanej práci!!! A len tým majú byť kryté!!! Majú fungovať ako nástroj zmeny!!! Keď zasadím jedno vreco zemiakov, môžem získať 8!!! Tým pádom existuje viac zemiakov v hospodárstve, aj keď musím vrátiť 2 vrecia!!! Avšak keď si požičiam peniaze, nevyrastú mi z nich ďalšie!!! Musím ich nazad získať spolu s úrokami a dividendami od iného človeka – presunúť si ich od neho k sebe!!! A zase jemu chýbajú!!! A zase on ich musí získať od niekoho ihého, atď.!!! Čiže je stále čoraz menej peňazí vekonomike, pokiaľ si ich niekto nepožičia od banky na úrok a nedostane tak do ekonomiky!!! Čistá pyramída!!! Brať peniaze ako tovar a požičiavať ich na úrok je prachsprostá talmudo-kabalistická magorina!!! Amen!!!

  V kapitalizme dochádza k očividnému faktu a síce, že celkový kapitál sveta sa dostáva do rúk čoraz menšej skupiny ľudí!!! A to všetko kvôli dnešnému dlhovému finančnému systému založenom na úrokoch a dividendoch. Ďalej lebo nie je obmedzená osobná spotreba alebo osobný príjem a to núti nenásytnú menšinu neustále všetkých vykorisťovať a nahrabať, čo najviac!!! Ďalej sa zlegalizovalo zarábanie peňazí bez práce, bez vytvárania skutočných hodnôt – úrokmi a dividendami, ktoré zákonite znehodnocujú peniaze, pretože drvivá väčšina svetového kapitálu je krytá alebo tvorená iba pseudohodnotami a derivátmi!!! Peniaze sa pasovali do role tovaru ako zemiaky, čo je absolútna talmud-kabalistická magorina!!! Uzákonilo sa prachsproste vykorisťovanie!!! Problém je, že kapitalizmus je celkovo chorý systém už z princípu, ktorý vždy vedie k vytváraniu bankových a iných monopolov!!! Vždy vedie k vytváraniu korporácíí a kartelov!!! Vždy vedie k úplácaniu politikov a verejných činiteľov!!! Vždy vedie ku pokrýveniu voľného trhu a k obmedzeniu férovej konkurencie!!! Vždy vedie k presúvaniu majetku všetkých tvrdo pracujúcich ľudí do úzkeho okruhu zasvätených, zdegenerovaných psychopatov a okultistov, ktorí parazitujú na ekonomike a spoločnosti!!! Vždy sa nakoniec pretaví do korporátivizmu, do fašizmu, čo je diktatúra mamonu a posledná fáza kapitalizmu, či sa vám to páči alebo nie!!! Myslím si, že kapitalizmus/materializmus neodráža pravú podstatu ľudského bytia (aspoň u väčšiny), kedže podľa mňa je človek najmä duchovná bytosť na určitom leveli, ktorá má možnosť neustále napredovať a zdokonalovať sa!!! Keď človek príjme teóriu holografického vesmíru, začne mu to dávať zmysel!!! Uvedomí si, že hmota, energia ani matéria neexistuje!!! Je to len klam!!! Vedomie je to skutočné a trvalé, čo existuje!!!

  Výmenný obchod v minulosti, trhový predaj alebo remeselná výroba, rozhodne nie je žiadny kapitalizmus!!! Kapitalizmus prišiel až s priemyselnou revolúciou, manufaktúrami, buržoáziou, medzinárodnými bankármi, priemyseľníkmi a po odstránení monarchie!!! Bol čisto vymyslený za účelom zdierania a vykorisťovania mocnými a bohatými, aby mocní a bohatí boli ešte mocnejšími a bohatšími!!! Umožnil súkromným jednotlivcom získať neobmedzenú moc a bohatstvo a vlastniť všetky zdroje prírody a celú matku Zem a jej plody, čo je v rozpore s prírodnými a božími zákonmi!!! Malo by byť v záujme každého jednotlivca odstrániť tento mor!!! Kapitalizmus je chorý sýstém už v samotnej svojej podstate!!! Je to fašizmus!!!

  Dnešný dlhový finančný systém založený na úrokoch a dividendoch zviazaný spolu s nekonečne udržateľným rastom a nekonečným naháňaním sa za ziskami je chorý, zvrátený, zdegenerovaný a zkabalizovaný!!! A odráža morálku IBA zopár zdegenerovaných a zvrhlých psychopatov, okultistov a ich prisluhovačov!!! A z normálnych zdravých a morálnych ľudí, ktorých je väčšina, robí nenažranú zdegenerovanú zver bijúcu sa medzi sebou o omrvinky!!!

  Úrok, dividendy a žitie bez práce a z práce iných, ktorí vytvárajú skutočné hodnoty, je najväčší morálny zločin a Boží hriech!!! Je to prachsprosté vykorisťovanie a špekulovanie!!!

  Každý zisk v spoločnosti je krádežou, pokiaľ nie je znova reinvestovaný za účelom, buď zníženia ceny výrobku, zvýšenia kvality výrobku, alebo za účelom celkového povzdvihnutia spoločnosti a človeka samotného ako duchovnej bytosti!!!

  Človek má žiť zo skutočnej práce a z primeranej mzdy!!!

  Bohužial dnešná zkabalizovaná ekonomická teória to celé prekrútila!!! Najhoršie je, že tak zdegenerovane premýšľajú aj samotní zkabalizovaní, zmagorení a vymetení ekonómovia a ľudia!!!

  Si zapamätajte, že peniaze sú iba dokladom o vykonanej práci a jedine tým majú byť kryté!!! Peniaze nie sú tovar ako zemiaky!!! To je kabalistická lož a magorina!!!

  Ekonomika sa musí opäť stať súčasťou morálky ako v starovekom Grécku!!!

  Tento systém musí ísť dole!!! Idioti!!!

  Bezúročná ekonomika – Alternatíva k súčasnému finančníctvu
  ———————————————————-

  Rudolf Vaský – Tretia cesta
  —————————
  http://uloz.to/hledej?q=Rudolf+vasky+tretia+cesta – Tu sa píše, že za Homéra neboli v Aténach úroky a potom aj za Solóna, ktorý zrušil úroky!!!

  http://dolezite.sk/old/Bezurocna_ekonomika_Alternativa_k_sucasnemu_financnictvu.html

  http://dolezite.sk/old/Cinsky_mur_Ako_bola_financovana_najvacsia_stavba_na_svete.html

  http://johnybgood.thoughts.com/posts/ty-somar-bez-urokuf-to-nejdze-kedz-zrusice-uroky-sak-zrusice-ekonomiku

  http://johnybgood.thoughts.com/posts/aku-ulohu-zohraval-marshalov-plan-pri-zotavovani-nemecka – Dobrý článok, ktorý dokazuje, že tretia cesta funfuje

  Informačná Vojna – Rudolf Vasky – 19. Február 2013 – Slobodný Vysielač
  ———————————————————————-

  Historická nevyhnutnosť Česko-Slovenskej krvavej revolúcie – A čo po nej
  ————————————————————————

  Neo-liberalizmus: Čas tlačenia „ničím“ nekrytých peňazí – Rudolf Vaský – Vynikajúce!!!
  ————————————————————————————–
  http://johnybgood.thoughts.com/posts/neo-liberalizmus-cast-prva-liberalizmus – Tu sa píše o Aristotelovi, že ekonomika je „dobré hospodárenie“ a nie zarábanie peňazí bez práce a že bola za neho súčasťou morálky, ďalej sa píše o Adamovi Smithovi a voľnej ruke trhu pred priemyselnou veľkovýrobou, ktorá funguje iba bez monopolov…

  http://johnybgood.thoughts.com/posts/neo-liberalizmus-cast-druha-cas-tlacenia-nicim-nekrytych-penazi – Tu je to o Hitlerovi, židoch, Rotschildovi…

  http://johnybgood.thoughts.com/posts/neo-liberalizmus-cast-tretia-john-maynard-keynes-zakladatel-modus-operandi-neo-liberalizmu – Tu je to o Hitlerovi, židoch, Rotschildovi, pumpovanie peňazí štátom do ekonomiky, úrok ako príčina inflácie…

  Hrozné odhalenie, sú to všetci špinavé, zlomyseľné a zločinecké Fašistické svine!
  ———————————————————————————
  http://johnybgood.thoughts.com/posts/hrozne-odhalenie-su-to-vsetci-spinave-zlomyselne-a-zlocinecke-fasisticke-svine–2 – Tu sa píše, kedy je zisk krádež a kedy nie aj o fašizme…

  My všetci sme Ježiš, my všetci sme Hitler! – Rudolf Vaský – Vynikajúce!!!
  ————————————————————————-
  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:jXjVYIvhCnUJ:johnybgood.thoughts.com/posts/my-vsetci-sme-jezis-my-vsetci-sme-hitler+&cd=1&hl=sk&ct=clnk&gl=sk

  http://tinyurl.com/q3lgyw3 – Tu sa píše, kedy je zisk krádež a kedy nie aj o fašizme…

  Analýza dok. Stratégia podpory vstupu zahr. invest. do SR, schválené vládou SR 9.marca 1999 (prepis) – Neokolonializmus!!!
  ————————————————————————————————————————–
  http://johnybgood.thoughts.com/posts/analza-dok-stratgia-podpory-vstupu-zahr-invest-do-srschvlen-vldou-sr-9marca-1999-prepis

  Kolonizácia Slovenska
  ———————

  Pozerajte od 17min., 45s.

  Mejdan kokotov kde Matovič bol najlepší, ale nie najväčší – Treba zastaviť odliv kapitálu na západ!!!
  —————————————————————————————————–

  1. Díky za všechny ty informace. Ještě stále se tím prokousávám.

   S tou bezúročnou ekonomikou souhlasím. Právě o tom čtu ve výborné knize co napsal Dmitry Orlov – „The five stages of collapse“.

 4. Vynikajúci rozhovor a to v mainstreame!!!

  Peter Stanek v Téme dňa TA3 – Rusko, rubeľ, ropa, ekonomika…
  —————————————————————————–

  1. Díky! Neumím si představit, že by tohle dovolili odvysílat v České televizi.

   Například jestli je opravdu 90% nevytěžených zásob ropy v Arktidě, tak to docela mění situaci 🙂

 5. tohle je velmi zjednodušené a nepřesné. protože co je to trh? tam kde se prodává. a jsme u toho. tohle se týká forexu. rubl nebyl úplně volně plující. teď vstoupil do forexu, protože rusko má mezinárodní ambice co se týče rublu. ta likvidita a naopak velikost obchodů jsem velmi začátečnické. taky kdo dneska potřebuje rubl?! takže udělat run na rubl je tak snadné. vadí to rusům? nijak moc. histerie je výplodem mediální fronty. rusko má přebytkový rozpočet, rezervy jenom v hotovosti národní banky přes 400 mld dolarů. navíc mají spoustu zlata a amerických dluhopisů. začínají obchodovat v místních měnách a v rublu. a to je pravý důvod runu na rubl. samozřejmě nemůže nikdo chtít prodávat za rubly, když je nebudou mít kupující kde nakoupit. ustavuje se nějaká ruská burza, pak v číně tuším peking a určitě bude někde jinde v bricsu. takže tam budou buzry, paralelní zúčtovací struktura apd. a rusko bude v bricsu i s jinými zeměmi, které se zapojí obchodovat za rubl nebo místní měny. a začne požadovat platky za ropu a zemní plyn v rublech. tím nastartuje velkou poptávku a navíc se zbaví závislosti na dolarech. nebude muset hromadit dolary nebo americké dluhopisy, které jsou de facto ztrátové. na zesílení rublu se jí vrátí ztráty z propadů. až bude kurs jaký jim bude vyhovovat, může ruská národní banka intervenovat a emitovat rubly. další možností je, že rusko může prodávat za eura. tím by euro postupně a definitivně převzalo funkci rezervní měny namísto dolaru. ale putin zřejmě zatím čeká na vstřícný krok. protože by tím dal eu velký dárek a za to očekává přinejhorším neutrální zacházení. také je problém, že po jelcinovi převzal putin vazalský stát. tato krize pomůže putinovi získat podporu a mimořádné pravomoci. jakmile je dostane, znárodní „ruský fed“ a získá kontrolu nad rublem a pak pomine měnová krize už ze své podstaty. tohle je naprosto zásadní věc. bez kontroly národní banky se do určitých věcí putin nepustí, protože ta mu může účinně házet klacky pod nohy a zejména slízat smetanu z úspěchů jeho politiky. po ovládnutí banky může velmi rychle rozvinout hru a naprosto ji ovládnout a to pomůže nejen rusku, ale celý svět se začne, a to může být i velmi rychlé, dostávat ze svrabu, který je důsledkem dolarové a us dominance světu. ovšem pro ty, kteří mají vsazeno na dolar to bude pearl harbour…

 6. slopensko kde je podpora 60eu a uradnik vam ju moze zobrat na zaklade uplnej malickej chyby. najzizsie vydavky v socialnej sfere ma slovensko v europe, dokonca uz menej ako USA.
  dam kludne dokazy-privediem vam ludi pred urady prace. hotel a vydavky platim

  to je fasitticka krajina slovaci. falosny hrozny ludia
  preco kazdy slovak pracuje v rakusku a nemecku_ ;lebo proruska televizia Ta3 sracky vam tu klame

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *