Noviny Financial Times dnes informovaly o tom, že Britská banka Barclays, známá mimo jiné skandálem s manipulací sazbou LIBOR, dostala pokutu 26 miliónů liber za manipulaci cenou zlata.
Jeden ze zaměstnanců Barclays, obchodník Daniel James Plunkett (narozený v roce 1976) posílal na burzu záplavu obchodních příkazů na prodej velkého množství zlata. Tyto příkazy pak rušil aniž by byly vykonány (žádné zlato nebylo prodáno).
Přeložil jsem to trochu volně, doslovná formulace z Financial Times je zde:
„The FCA said Mr Plunkett had manipulated the market by placing, withdrawing and re-placing a large sell order for between 40,000 oz and 60,000 oz of gold bars.“
Když na burzu přijde velký obchodní příkaz na prodej zlata, trh na to přirozeně reaguje tak, že cena skokově poklesne. 40000 oz je už množství docela velké, jedna unce je něco přes 31 g, takže 40000 oz je přes jednu tunu.
Proč to ale pan Plunkett dělal?
Zákazník si od Barclays koupil opci na cenu zlata. V podstatě Barclays se svým zákazníkem uzavřela smlouvu, ve které bylo ujednáno, že pokud cena zlata bude nad určitou cenou, zákazník dostane zaplaceno. Jenže, když přišel čas platit, pan Plunkett uměle snížil cenu zlata (tím že předstíral že chce prodat hodně zlata naráz) a takto se vyhnul povinnosti zaplatit zákazníkovi 3.9 miliónů dolarů.
V tomto případě si zákazník stěžoval a byl odškodněn. Kolik zákazníků ale bylo ošizeno aniž by se ozvali?
Banka o incidentu informovala regulační orgán sama. To vypadá sympaticky, jenže kdyby to neudělala a orgán se o podvodu dozvěděl (a on by se to dozvěděl, třeba od zákazníka nebo od jiného zaměstnance Banky atd) byly by následky pro banku dramaticky horší. Podle orgánu banka nezvládala dostatečně řídit konflikt mezi zájmy svými a zájmy svých klientů (ve vztahu k drahým kovům) mezi lety 2004 a 2013.
Server zerohedge.com to hezky ilustroval obrázkem okomentovaným „Pan Plunkett v akci”: